Tahta Öyküler

11 Haziran, Pazar 08:00 - 23:00 / Ücretsiz

Tahta Öyküler Üzerine;

Fransa ve Türkiye arasında gerçekleştirilen “Tahta Öyküler”in yola çıkış noktası, Türkiye’deki kırsal kültürlerden biri olan Tahtacı kültürünü ve bu kültürün köklendiği yerleri gözlemleyip, bu bulguları Fransa’daki Bask kültürü ile paylaşmak, bunu yaparken de iki coğrafyadaki iki ayrı kültürün biri ile direkt, diğeri ile ise yansımalı bir ilişki kurmaktır. Tahtacıların yoğun olarak yaşadığı bir köy olarak Kemalpaşa/Çınarköy ve bir Fransız/Bask yerleşimi olan Hazparne, sürecin alanı ve öznesi olmuşlardır.

İzmir'den NomadMind ve Helette'den Baserriko Arte Sarea ortaklığı ile ortaya konan proje, Tandem Türkiye Programı desteği ile gerçekleştirilmiş ve iki yaratıcı grubun ortak hassasiyetleri üzerinden şekillenmiştir. Projenin aktörü olan Tahtacılar ise, 400 yüzyıl kadar önce ormanda yaşamayı tercih etmiş ve uzun yıllar göçebe bir yaşam sürmüş, ilişki kurduğu diğer topluluklar için ağacı kesme ve dönüştürme eylemini mesleğe dönüştürmüş bir topluluktur. Projenin yöntemi temelde, Tahtacı hikayelerini dinlemek ve kaydetmek; bu hikayeler üzerinden, bu derin ve sembollerle yüklü kültürle ilişkilenecek semboller ve görseller üretmek; bu görsellerin, yine kültürün kendi malzemesi olan ahşap yoluyla tahtacılar tarafından resmedilmesini sağlamak olmuştur. Bunun yanında, geçmişte ya da güncel durumda göçebe/mevsimlik bir yaşam sürmüş/süren kişilerin rotalarına kişisel hikayeler üzerinden, mekan kullanımlarına da mekanların kendileri ziyaretlerle gözlemlenerek bakılmıştır. Projenin Fransa ayağına ise, farklı bir coğrafyadaki bir başka kırsal topluluk olarak Bask kültürüne Tahtacı Kültürü üzerinden bakılmış, iki kültür arasındaki ilişkisellikler üzerinden tartışmalar üretilmiş ve kültürler arası etkileşim temel alınmıştır. Projenin sonuç ürünleri, videolar, ahşap baskı resimler, mekan okumaları ile haritalar olmuştur.

Tandem: Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye – Avrupa Birliği programı, Stiftung Mercator ve ECF (Avrupa Kültür Vakfı) tarafından destekleniyor, MitOst ve Anadolu Kültür ortaklığında uygulanıyor.

https://woodtalesblog.wordpress.com/

www.tandemforculture.org


Etkinlik Atölyesi:

TAK Kadıköy

 [javascript protected email address]

+90 216 418 52 98

Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No: 61
Yeldeğirmeni KADIKÖY – İSTANBUL

Büyük harita