Sil Baştan - Erase & Rewind - De Novo

25 Ekim, Çarşamba 18:00 - 22:00 / Ücretsiz

Program Akışı:

18:00 –“Sil Baştan” Sergi Açılışı ve kokteyli

18:40- Abdi Deeq’in yönetmenliğinde, Yeldeğirmeni yurdu çocuklarının çektiği “Sınırsız Dünya” kısa film gösterimi (5’22”) ve ardından Abdi Deeq ile film ve sergi hakkında söyleşi.

19:00-Ballad for Syria filmi gösterimi ve yönetmenlerle Q&A

20:00- Ara-Kokteyl ve Koro Hazırlık

20:15- İstanbul Mozaik Oriental Korosu Konser

21:00- Bitiş

 

Sergi açılışı ve Kokteyl

18:00

Sil Baştan

Fotoğraf Sergisi, Abdi Deeq

Sergi 5 Kasım tarihine kadar ziyarete açıktır.

 

Sil Baştan:

Her yıl, Dünya’nın dört bir yanındaki savaşlardan kaçan çocuklar kendilerine ve ailelerine daha iyi bir hayat sağlayabilmek için yollara düşüyor. Sınırları aşıp geçtikleri her ülkede ise farklı yasalara ve anlaşmalara tabii oldukları için hayata tekrar sıfırdan başlamak durumunda kalıyorlar. Çoğu bir önceki diplomaları sayılmadığı için okuma şansını bulamıyor, zor koşullarda çalışarak hayata belirsizlik ve güvencesizlik ortamında tutunmaya çalışıyorlar. Ve bu durum onları Avrupa’ya gitmeye, yola devam etmeye zorluyor. Halbuki her birinin bir çok yeteneği, hayali ve düşleri var. Spor, sanat ve müzik alanlarında yaratıcı ve yenilikci olan mülteciler tüm imkansızlıklara ragmen sığındıkları toplumlara büyük katkılarda bulunuyorlar. Tıpkı Suriye’den Istanbul’a göçen Maisa ve Somali’den kaçan Abdi Deeq gibi.  Sil baştan adlı fotoğraf ve film gösterim etkinliği, sevdiği herkesi ardında bırakmak zorunda kalan , sahip olduğu herseyi kaybeden, hayatı sıfırlayıp, tekrar başlayanların, her şeye ragmen direnişi bırakmayan ve hiç vazgeçmeyenlerin hikayesini anlatıyor.

 

Sınırsız Dünya (5’22”) 

Film Gösterimi

18:40

Ethno-fiction tarzındaki bu kısa film, memleketlerinden Türkiye’ye varan refakatsiz mülteci çocukların yolculuklarından bir kesit sunmaktadır. İstanbul’da tanışıp arkadaş olan iki yolcunun Avrupa’ya gidişlerini planladığı esnada, şehrin  rastlantısal ve görsel bir kompozisyonunu ortaya koymaktadır.

Film:

https://vimeo.com/188056470

 

BALLAD FOR SYRIA

Belgesel Gösterimi

19:00

Yönetmenler: Eda Elif Tibet & Maisa Alhafez (47 dk, 2017)

https://www.balladforsyria.com/

Sinopsis:

Bu öz-sorgulayıcı müzikal belgesel, Suriyeli müzisyen Maisa Alhafez’in İstanbul’daki hayatına ayna tutmaktadır. Film Maisa’nın uzaktaki sevdiklerine duyduğu özleme rağmen, tüm yerinden edilmişlerin arasında kendine mekân ve ev yaratması üzerinedir. Ailesi hala Suriye’de olan Maisa’nın hayatının aşkı (nişanlısı) Hollanda’da yaşamaktadır. Katılaşan Avrupa ve Türkiye sınır rejiminden ötürü bir araya gelmeleri çok güçleşmiştir fakat kavuşmaktan vazgeçmeyen Maisa, sınırları dönüştürme hayali için yılmadan çalışmaktadır. Birlikte birçok farklı kültürden şarkılar söyleyen çok sesli bir koro kurmuştur “İstanbul Mozaik Oriental Korosu”. Maisa, sevgi dolu müziğin; halkının ve çocuklarının yaralarına şifa olacağına inanmaktadır.

Festival ve Ödüller:

-Award of Recognition, by Hollywood Independent Documentary Film Festival, May 2017, California (USA).

-Outstanding Achievement Award for Free Speech, by Calcutta International Cult Film Festival, India, May 2017

-Official selection at DOCUMENTARIST , Istanbul-Turkey, June 2017

-Official selection at DOCfeed, Eindhoven ,The Netherlands February 2017

-Official Selection at Impact DOCS Awards  May 2017, Italy

-Roma Cinema Doc, Italy, June 2017

-Official Selection at Impact DOCS Awards May 2017, Italy

-Official selection, Largo Film Festival Switzerland 2017

-XXVI International Festival of Ethnological Film, Belgrade, Serbia. October 10-14 th, 2017.

-Official Selection at Istanbul architecture and urban films festival, October 2017

-Impact-Hub Istanbul, Turkey

-Amsterdam theater cinema house, Nov 5, 2017

-Istanbul ınternational architectural and urban Films festival, 28 October 2017

-UN Geneva special screening, Switzerland February 2018

-Impact-Hub Geneva, Switzerland 2018

-Reitschule in der kino, Bern Switzerland, 2018

 

İstanbul Mozaik Oriental Korosu Konser

20:15

Abdi Deeq:

Somali’de 1999 senesinde Kismanyu’da doğdum. Babamın Al-Shaabaab tarafından öldürülmesinin ardından ailemi ve ülkemi bir gecede kaybettim. Henüz sadece 13 yaşındayken, kardeşimle birlikte uzun bir yola koyulduk, bu yolculuğun bir gün “göç” olarak adlandırılacağını ozamanlar bilmiyorduk.  Zorlu bir yolculuğun ardından, Istanbul’a vardığımızda Birleşmiş Milletler tarafından Yeldeğirmeni ÇOGEM refakatsiz mülteci çocuklar yurduna yerleştirildik ve kardeşimle ben liseye gitme fırsatını bulduk. İşte o gün bu gündür yaşadıklarımıza ve hissetiklerimize ayna tutması için fotoğraf sanatına merak saldım. Sil baştan adlı ilk fotoğraf sergim, çocuk olmak ve olabilmek için sınırları aşan ve hayatları bekleyiş, sabır ve umut ile geçen tüm mülteci çocuklara adanmıştır.

Eda Elif Tibet:

İstanbullu Bağımsız belgesel film yönetmeni ve antropolog. Refakatsiz mülteci çocuklarla birlikte yaptığı doktora çalışmasının (Bern Üniversitesi / İsviçre) son senesinde olup , ilham veren hayat hikayelerini kamerasıyla takip etmeye devam etmektedir. Belgeselciliğe varoluşsal bir yaklaşımı olan Elif, filmlerini kendi yönetip kurgulamakta ve produkte etmektedir ( KarmaMotion). Uluslararsı bir çok film festivalinden ödüllerle dönen filmleri aynı zamanda İZ Tv’de de yayınlanmıştır; "Ay Üstünde 28 Gün" (2012 / IZ TV) , "AMCHI"(2013/en ilham veren yönetmen ödülü, Jakarta / IZ Tv), Hey Geçi ! (2014 /en iyi çevre belgeseli Slovenia), "Mülteciyim,işte burdayım" (2016 /Insan hakları ödülü/ Fipresci genç yetenekler ödülü adayı), "Ballad for Syria" (2017 / özgür ifade ödülü Hindistan-Award of recognitipn,  Bağımsız Holywood Belgesel festivali).

Maisa Alhafez:

İstanbul’da ikamet eden Suriyeli müzisyen ve müzik öğretmeni. Çok sesli ve çok kültürlü Istanbul Mozaik Oriental korosu’nun yaratıcısı ve şefi. Repertuvarında Türkçe, arapça,Kürtçe ve bir çok başka dilde eserler seslendiriyorlar. Sahne aldıkları etkinliklerde barış elçiliği ve postkonflikt rehabilitasyon için farkındalığı arttırma çalışmaları yapmaktadırlar. Hollanda’da kayıtlı olan “Tomorrow is better” adlı kendi STK’sıyla  Suriyeli çocuklara psycho-sosyal destek de vermektedir. Korosuyla birlikte çeşitli etkinlik , mekan ve TV kanalında sayısız konserler verdiler; Hrant Dink insan hakları ödül gecesi / Lütfi Kırdar konser salonu, Ingiltere, fransa ve Hollanda konsoloslukları, Goethe Istanbul, St. Antuan klisesi, Small Projects Istanbul fundraising etkinliği, Hangi İnsan Hakları ve DOCUMENTARIST Film festivali açılışları, Al Jazeera TV, TRT Arabic, CNN Turk, Haber Turk.

------------------------------------------------------------------

Program:

18:00 – “Erase & Rewind” Exhibition Opening & Cocktail

18:40- Film Screening: Borderless World (5’22”) Directed by Abdi Deeq, filmed by Children staying at Yeldeğirmeni Children Shelter, Q&A with director about film and Exhibition

19:00- Ballad for Syria Documentary Screening with Q&A

20:00- Break - Cocktail and Choir Preparation

20:15- Concert: Istanbul Mosaic Oriental Choir

21:00- Ending

 

Exhibition Opening & Cocktail:

18:00pm

Erase & Rewind

Photograph Exhibition, Abdi Deeq

 

Erase & Rewind:

Every year, Children of  the world are running away from their war torn countries to seek for better lives for themselves and their families. Throughout these journeys they cross many borders and they have to go through different legal frameworks and agreements of different nations where they are forced to start life from afresh. Many of them are not able to get their previous transcripts and diplomas accepted, as a results they cannot continue studying. They have to work under precarious, unsafe and exploitative conditions, they are trying to hold on to life. This situation leads them to continue their journeys into Europe where they hope to find better conditions. All have many talents, hopes and dreams. Despite all odds and constraints, refugees provide great assets in sports, arts and music to their hosting societies.  Just like Maisa Alhafez whom migrated to Istanbul from Syria and Abdi Deeq whom escaped from Somalia. “Erase and Rewind” photography exhibition and film screening, is about the stories of those who had to leave all the beloved behind, whom has lost everything and had to rewind their lives by starting from scratch, of those whom continue to resist and never give up.

 

A Borderless World (5’22”) 

by Abdi Deeq ve team no borders

This short ethno-fiction film opens a glimpse into the journey taken by the unaccompanied asylum seeking youth in Turkey. The film provides a coincidental and visual composition of the city while two friends meet in Istanbul, planning for their migration into Europe.

Film:

https://vimeo.com/188056470

 

BALLAD FOR SYRIA

Documentary Screening with Q&A

19:00

Directors: Eda Elif Tibet & Maisa Alhafez (47 dk, 2017)

https://www.balladforsyria.com/

Synopsis:
Thia ballad narrates poetic stories in short stanzas, hence this self-reflective musical documentary mirrors’ the life of Maisa Alhafez, a musician and a Syrian refugee living in Istanbul. The film is about her longing to her loved ones as she tries to make a place for her self in the world of the displaced. Her family is still in Syria and Maisa's true love (fiance) is in the Netherlands. As of the current EU-Turkey border regime, to unite is very challenging. Not giving up, Maisa works hard for her vision to transform the borders; by building a multicultural community “The oriental Istanbul Mosaic Choir”. A diverse family that sings together, in which she believes through music and love one can heal the wounds of her people and children.

Recent Awards and Festivals:

-Award of Recognition, by Hollywood Independent Documentary Film Festival, May 2017, California (USA).

-Outstanding Achievement Award for Free Speech, by Calcutta International Cult Film Festival, India, May 2017

-Official selection at DOCUMENTARIST , Istanbul-Turkey, June 2017

-Official selection at DOCfeed, Eindhoven ,The Netherlands February 2017

-Official Selection at Impact DOCS Awards  May 2017, Italy

-Roma Cinema Doc, Italy, June 2017

-Official Selection at Impact DOCS Awards May 2017, Italy

-Official selection, Largo Film Festival Switzerland 2017

-XXVI International Festival of Ethnological Film, Belgrade, Serbia. October 10-14 th, 2017.

-Official Selection at Istanbul architecture and urban films festival, October 2017

-Impact-Hub Istanbul, Turkey

-Amsterdam theater cinema house, Nov 5 , 2017

-Istanbul ınternational architectural and urban Films festival, 28 October 2017

-UN Geneva special screening , Switzerland February 2018

-Impact-Hub Geneva , Switzerland 2018

-Reitschule in der kino , Bern Switzerland , 2018

 

Concert: Istanbul Mosaic Oriental Choir

20:15 pm

 

Abdi Deeq:

Born in 1999 in Somalia, to a farming family near Lower Juba, my first memories of childhood was  the sounds of the serene nature. We were a humble and happy family with some cows, goats and nut lands until everything was ruined and silenced by the horrors of an everlasting civil war, that took our father away from us. With the only voice resonating in our ears, our mother shouted: "go, run and create a good life for yourselves". So we left Somalia. Together with my brother we sailed on a very long journey.  We walked for months and years, trying to save our lives, we did not know that what we did was to be called "migration" some day. My first personal exhibition is “ Erase & Rewind” on the journey of unaccompanied minor asylum seekers in Istanbul. My work aims to make a difference in the way that migrants are being represented and give a first hand and first eye account on how it is being experienced, as being someone who’s life has been made and shaped by migration. I am currently enrolled in my first year of BA with a scholarship on Photography & Video at Istanbul Bahçeşehir University.

 

Eda Elif Tibet:

Elif is an independent documentary filmmaker and anthropologist from Istanbul. In the midst of her PhD research among the unaccompanied asylum seeking youth in Turkey (University of Bern / Switzerland), Elif follows inspirational life stories with her camera. Approaches Documentary film making as an existential life journey, she films and produces her own films under her label KarmaMotion. Her award winning films screened throughout the world film festivals and broadcasted on TV Channels : "28 Days on the Moon" (2012) , "AMCHI"(2013/ Most inspiring filmmaker award Jakarta), Hey Goat(2014 /best environmentalist documentary film Slovenia), "Refugee Here I am" (2016 /Gold Human Rights Award), "Ballad for Syria" (2017 / Award for freedom of speech, India).

 

Maisa Alhafez:

Is a Syrian musician based in Istanbul. She is the conductor of the multicultural  Istanbul Mosaic Oriental Choir, Their repertoire involves the classics of Turkish, Arabic, Armenian, Kurdish, Syrian, Aramaic ... With the choir they fundraise for events and raise awareness for peace building and rehabilitation. Additionally Maisa gives pyschosocial support to the Syrian children in her neighborhood under her own NGO registered in the Netherlands  "Tomorrow is Better". Maisa and the chior have performed in various occasions, venues and TV channels: Hrant Dink Human Rights Award night / Lütfi Kırdar Concert Hall, British, Deutch, French consulate events, Goethe Istanbul events, St. Antuan Church, Small Projects Istanbul fundraising event, Which Human Rights Film Festival and DOCUMENTARIST opening concert, Al Jazeera TV, TRT Arabic, CNN Turk, Haber Turk.


Etkinlik Atölyesi:

Tasarım Atölyesi Kadıköy

 [javascript protected email address]

+90 216 418 52 98

Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No: 61
Yeldeğirmeni KADIKÖY – İSTANBUL

Büyük harita