FilmTAK - Kadın Yönetmen Gözünden Çalışan Kadınlar

01 Haziran, Perşembe 19:00 - 20:00 / Ücretsiz

"Kadın Yönetmen Gözünden Çalışan Kadınlar" başlığı altında Özlem Kaya, Türk sinemasında çalışan kadın temsillerinin kadın bakışıyla nasıl oluşturulduğunu bizlere aktarıyor.

Özlem Kaya Kimdir?

İstanbul Şehir Üniversitesi son sınıf Sinema TV öğrencisiyim. Aynı zamanda Psikoloji ile çift anadal yapmaktayım. Sinemada çalışan kadın temsili ve filmlerdeki erkek bakışı üzerine bir tez yazıyorum. Bunun yanı sıra Psikoloji alanında da çocuğa yönelik cinsel istismara karşı farkındalık çalışmaları yürütüyorum.

Kadın Yönetmen Gözünden Çalışan Kadınlar

Kadın yönetmen sayısı geçmişten günümüze artış göstermiş olsa da, hala erkeklere nazaran küçük bir azınlık oldukları söylenilebilir. Peki sayı bu kadar azken, kadınlar hemcinslerinin problemlerini beyaz perdede nasıl yansıtıyor? Erkek ve kadın yönetmenlerin kadın temsili oluşturmakta bir farkı var mı?  Türk sinemasında en çok izlenen kadın filmlerini derlediğim bu projede asıl amaç çalışan kadın temsillerinin kadın bakışıyla nasıl oluşturulduğunu görmek. Bunun için Box Office’in yayınladığı en çok izlenen filmler listesinden 2007-2016 yılları arasında on bir film belirledim. Bu on bir filmde, kadın karakterlerin iş hayatında tek tek nasıl temsil edildiklerini göreceğiz.

On beş dakika uzunluğundaki bu filmde sırası ile Araf (Yeşim Ustaoğlu), Başka Dilde Aşk (İlksen Başarır), Bir Varmış Bir Yokmuş (İlksen Başarır), Çınar Ağacı (Handan İpekçi), Fakat Müzeyyen Bu Garip Bir Tutku (Çiğdem Vitrinel), Güz Sancısı (Tomris Giritlioğlu), Hayatboyu (Aslı Özge), Hayattan Korkma (Berrin Dağçınar), Sevgilim İstanbul (Seçkin Yaşar), Vay Başıma Gelenler (Semra Dündar) ve Vay Başıma Gelenler 2.5 (Semra Dündar) filmlerinden sahneler gösterilecektir.   


Etkinlik Atölyesi:

TAK Kadıköy

 [javascript protected email address]

+90 216 418 52 98

Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No: 61
Yeldeğirmeni KADIKÖY – İSTANBUL

Büyük harita