Fanzineist - Zine Fest Of Istanbul 2017

22 Nisan, Cumartesi 14:00 - 22:30 / Ücretsiz

Fanzineist- Zine Fest Of Istanbul 2017

21-22-23 Nisan 2017'da gerçekleşecek olan FanzineIST Festival, yurtiçi ve yurtdışından “kendin yap” kültürünü benimsemiş olan +135 fanzinin dahil olduğu bir bağımsız yayınlar buluşmasıdır.

Tasarım Atölyesi Kadıköy, Tight Aggressive ve Arkaoda gibi farklı mekanlar fanzin masalarına ev sahipliği yapacağı gibi fanzin üzerine söyleşiler, film gösterimleri ve konser gibi etkinliklerde festivalin kapsamı içerisinde.

//

FanzineIST Festival is an exposition of self-published magazines (Fanzines). Organisation aims an annual meeting of small press and independent publishers. FanzineIST’s mission is to showcase the culture and accessibility of zine-making through workshops, events, and an annual festival that welcomes artists and creators to share their stories, knowledge, and love of zines.. 

Fanzin Festival of FanzineIST will held in Tasarım Atolyesi Kadıkoy, Tight Aggressive and Arkaoda on 21-23 rd April 2017, İstanbul. 

Daha fazla bilgi için // For more information please visit: www.fanzineist.com

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
FanzineIST Festival

Tasarım Atölyesi Kadıköy 21 Nisan 2017 Programı

(Fanzin masaları, atölyeler, söyleşi, film gösterimleri ), 14:00-22:30

Fanzin masaları

14:00 - 22:30

15 farklı ülkeden 135'in üzerinde bağımsız yayıncı, fanzinlerini paylaşmak üzre masalarının başında sizlerle buluşuyor.

Fanzin masalarında çizgiroman, illüstrasyon, müzik, spor, edebiyat ve sanat fanzinleri gibi farklı türde yayınlar mevcut.

Katılımcı Fanzinler

GRRR ( CH), GlueHeads (Fr/Ger), ARCH/ (Fr), My persona (Bra), Show de espanto (Bra), Koiné (Bra), As coisas que eu escolhi (Bra), Palacio (Bra), Thora-Zine (Esp), This is not a Copy (Esp), Name of the Book Press (Ita), Nase Zine (Aut), Let's Communicate (Uk), Slug and Gutter (Usa), People Like Us (It), Je m'en bats les Koons (Fr), Im Wandel (Ger), Bat Butt (Rsa), Cardography (Usa), pequeño zine ilustrado (Chi), Farah ( Mex /Usa), 2te Geige (2nd fiddle) (Ger), ZINE ASSES AND FACES (Esp), Mao Pao (Gre), The Swingkid Fanzine #5 (Ger), Heyt be! Fanzin (Aut/Tr), Banliyö, SW/ON aka Still Without Name (Lt), Çizgi Fanzin, Sopalı Pankart Fanzin, Void Zine, pornavida, Şermin'in İntikamı, FOMO, Bahçivan, Write drunk edit sober, Kivizine, TYPO-BAK, Hawaii Fanzin, Freak City, Arabesk Fanzin, Seyyar Sesler, Üzümün Çöpü, Make The Noise, Adios Fanzin, Fanzinifinfon + czj, Gece Uyuyamayanlar, Ne Fanzin, Veganarşi, diyzine, Kendin Yap, Kıyamet, Vahşinin Günlüğü, Benzin fanzin, kalemderhane, Martı Fanzin, Çatlak Fanzin, Dumanlı Fanzin, Solo, Chillpunkzine, Fabrika Fanzin, Soğuk Düş Fanzin, Pitchbend, iki buçuk ayda bir fanzin, Öteberi, Ekinoks Fanzin, telegram, Fil Köprüsü, Kaktüs Fanzin, rapunzelin usturası, Kırıkayna Edebi Fanzin, Ünderground, Tin, Böcek Fanzin, Hallo, Kıtlama Fanzin, Mevzular Derin Fanzin, Ekinoks Fanzin, sünnet, No Pasaran, Neo Beat Fanzin, kor, Tabela Fanzin, Gürültü, KumKuşu, kadınlar arasında, Aligül'e sevgiler, Transgender güzeldir, Mürdüm, Noir Fanzin, Gelişim Haşat, kırık, Kiltablet, Parazit, Avokado Fanzin, Yol Fanzin, Kor, Stress, Gözaltı Fanzin, sloth, Cremaster, Epifani, DEM Fanzin, Fanzin Apartmanı (Sıvadık Fanzin, Fe Fanzin, Hasar Fanzin, Nothing Fanzin, Upon Semt, Parantez İçi Fanzin, Günölümü Fanzin,Yere Düşen Travma Fanzin, Olgun Ruhlar Fanzin, Bakış Boşluğu Fanzin, Epikriz, Seyyar Sesler Fanzin, Post Pone Parody Fanzin, Kazulet Fanzin, Mars Fanzin, Palyaço Fanzin, Sünnet Fanzin, Hypnos Fanzin, Ve Celle Senaük Fanzin, Meczup Fanzin, Olam Fanzin, Dokunma Fanzin, Çubuk Fanzin, Mr. Nobody, Kara Duvar (fankit), 9 Kusurlu Bir Aşk Hikayesi (fankit), Davranış Notu Kırık (fankit), Lahuti (fankit), Kent Sürüngeni (fankit), K BPM (fankit), Kışlar Kanlı Geçer (fankit), Konsantre Cıvata (fankit), Kırılgı (fankit), Hapisane İsyanı (fankit),Söyleşiler / Altay Öktem (fankit), İş Mitolojisi (fankit) ), İç Lastik, Cosmic Transmission Live, Zoomk-Ru-Tu, monopropaganda

//

Atölye

16:00-18:00

Make it! Kolaj//Fanzin Atölyesi

Atölye esnasında ufak bir kolaj fanzini hazırlıyor olacağız.

Atölye çalışmasının odak noktasını kolaj oluşturmaktadır. Kesme, yırtma,konstrüktif ve dekonstrüktif yönelimlerle kolaj olurşturmayı merkez alarak çalışacak atölyede kolajın gerçekliği terbiye etmedeki sonsuz olasıkları göreceksiniz. Çalışma sonucunda tüm katılımcılar özgün fanzin ve kolajlarını evlerine götürebilir.


Workshop, görsel sanatçı ve çağdaş bir kolaj projesi olan GlueHeads'in kurucusu Anelor Robin tarafından gerçekleştirilecektir. Genel konsept ve süreç 1 gün, 1 sergi ve 1 Fanzin'dir. http://glueheads.com/GlueHeads-ZINE


*Atölye dili İngilizce'dir. Türkçe çeviri desteği mevcuttur.

//

Söyleşi

20:00 – 20:40

90'lı Yıllarda Yeraltı Müziği ve Fanzinler. 


Konuşmacılar: Emek Can Tülüş (Gorgor fanzin), Zoban Raftik (Disguast fanzin),
Moderatör: Tolga Güldallı

90'lı yılların azılı fanzinlerinden Disguast ve Gorgor'un yaratıcıları Zoban Raftik ve Emek Can Tülüş ile 90'lı yıllarda yeraltı iletişim kanalları, müzik fanzinleri, müzik takasları, mektuplar üzerine zihin açıcı bir söyleşi.

//

Fanzin Filmleri gösterimi 


21:15 -22:15

-''İstanbul Yer altı Kaynakları',Yönetmen: Volkan Yalçın, 23 dk, Türkçe, (Türkiye)
- ''Zines: The Power of DIY Print'', Yönetmen: Belinda Cai, İngilizce - İngilizce altyazılı, 13:17 (Amerika)
-''Riot Grrrl Activism through Art and Zines | Alien She'', Yönetmen: Astria Suparak + Ceci Moss, İngilizce-İngilizce altyazılı, 05:24 (Amerika)
-''Exploring London's DIY Zine Revolution''--- Yönetmen: Joe Ridout, İngilizce- İngilizce altyazılı, 02:05 (İngiltere)

------------------------------------------------------
22 Nisan (Cumartesi) - Tasarim Atolyesi Kadikoy Programı ; 14:00 -21:00
(Fanzin masaları, atölyeler, söyleşi, )


Adres: Rasimpasa Mah. Duatepe Sk. 61 Kadıköy-İstanbul 

Mekanı harita üzerinde görüntülemek için: ( http://bit.ly/2od8O9D ) 

//


Fanzin masaları


14:00 – 21:00

 

15 farklı ülkeden 135'in üzerinde bağımsız yayıncı, fanzinlerini paylaşmak üzre masalarının başında sizlerle buluşuyor.
Fanzin masalarında çizgiroman, illüstrasyon, müzik, spor, edebiyat ve sanat fanzinleri gibi farklı türde yayınlar mevcut.

 

//

Söyleşi

15:00-15:40

Fanzin Apartmanı Söyleşisi: Ne Yapıyor Bunlar?

Konuşmacılar:
Efe Elmastaş, Muhammet Aldemir, Serkan Üstündağ, Zeynep Yıldırım

“Birbirimizden haberiz olsun” diyerek İzmir’de, bir Facebook grubuyla başlayan Fanzin Apartmanı grubu geçen zaman içinde bir takım şeyler yapmaya çalıştı. İnternet sitesinin hayata geçmesiyle fanzinler arasında ortak bir iletişim ağı kurmaya çabalayan, Fanzin Mekanları Haritası ve Fankit Hareketi ile bu aralar sesi fazla çıkan ekibin neler yaptığını dinleyeceğiz.

//

Söyleşi

19:00-19:40

Sanatçı Kitapları, Fotoğraf Kitapları Ve Fanzinler Ekseninde Yaratım


Konuşmacılar: Gülçin Aksoy, Aslı Narin 
Moderatör: Deniz Beşer

Sanatçı kitapları, fotoğraf kitapları ve fanzin üretimi son yıllarda ülkemizde de çok yaygınlaşmaya başladı. Sanatçılar üretim mekânı olarak kitap medyumunu kullanıyorlar. Bir kitabın sanat üretimi için mekân olarak kullanılması ne anlama gelmektedir? Bu ve bunun gibi sorular üzerinde fikir alışverişi yapmak üzere akademisyen ve sanatçı olan Gülçin Aksoy ve sanatçı-akademisyen Aslı Narin Fanzineist 2017'ye söyleşi konuğu oluyorlar.

 

 

 

-Bağımsız bir fanzin festivali olan FanzineIST, herhangi bir maddi destek olmaksızın, tamamen ''kendin yap'' kültürü perspektifiyle Deniz Beşer, Naci Mert, Hilal Can ve Dila Naz Nurgör tarafından organize edilmektedir.

//

An independent festival, FanzineIST, without any financial support, is organised with a DIY spirit by Deniz Beşer, Naci Mert, Hilal Can and Dila Naz Nurgör.

 

*FanzineIST Festival'in 21-23 Nisan'da ki program ve mekan bilgileri için;

http://fanzineist.com/

https://www.facebook.com/events/1510516079020388/

www.facebook.com/fanzineist

https://www.instagram.com/fanzineist/

https://twitter.com/Fanzineist

 


Etkinlik Atölyesi:

Tasarım Atölyesi Kadıköy

 [javascript protected email address]

+90 216 418 52 98

Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No: 61
Yeldeğirmeni KADIKÖY – İSTANBUL

Büyük harita