Belgesel Fotoğraf Atölyesi

16 Ekim, Salı 19:00 - 22:00 / Ücretsiz

Belgesel Fotoğraf Atölyesi kontenjanı dolmuştur.

Başvuru formunu dolduran kişilere en kısa zamanda mail ile cevap verilecektir.

İlginiz için teşekkür ederiz.

 

Parçası olduğumuz toplumsal hayatı anlamanın ve etkileyici bir şekilde anlatmanın ilk şartı iyi bir gözlemci olmaktır. İyi bir "Gözlem" sadece seyretmek değil, yakın çevremizden başlayarak, toplumu oluşturan bireylerin hikayelerini anlamaya ve anlatmaya çabalamaktır. İnsanlık tarihi anlamak-anlatmak için icat edilen yöntemlerle doludur. Mağara duvarlarına resim çizerek başlayan "görsel" anlatım ise günümüzde de en etkili anlatım yöntemlerinden biridir.

Belgesel Fotoğrafçılık, modern çağın en bilinen iletişim araçlarından fotoğrafı kullanarak, görsel hikayeler anlatma yöntemidir. Belgesel Fotoğraf insan olma hallerinden ortaya çıkan, günlük hayatın dinamikleriyle görünür halen gelen “öyküleri” en az 10-15 fotoğrafla anlatma yöntemidir. İçimsel olarak güçlü fotoğrafların bir öykü etrafında yan yana gelmesiyle oluşur ve her anlatı da olduğu gibi anlatıcısından derin izler taşır.

Belgesel Fotoğraf Atölyesinde her hafta verilen ödevler eşliğinde önce fotoğraf çekiminden-seçimine etkili fotoğraf nedir sorusuna cevap arayacağız. Fotoğrafla göstermekten fotoğrafla anlatmaya nasıl geçeceğimizi konuşup, fotoğraflarımızla önce kelimeler, sonra cümleler ve öyküler oluşturacağız. Atölye sonunda bir belgesel fotoğraf projesi nasıl yapılır ? soruna cevaplar bulmuş olacağız. Belgesel fotoğraf atölyesi Altan Bal tarafından gerçekleştirilecektir.

Belgesel Fotoğraf Atölyesine katılım için linkteki formun doldurulması zorunludur. Katılımcı sayısı 35 kişi ile sınırlıdır, ilk eğitim sürecinde form doldurup katılamayan katılımcılara öncelik gösterilecektir.  Eğitimler 7 hafta sürecektir.

Katılım Formu: https://goo.gl/forms/TapsHibIMc1hZEsT2


Altan BAL

1977 İstanbul doğumlu Altan Bal, derece ile girdiği Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Bölümünden 2003’te mezun oldu. Belgesel fotografçılık üzerine yoğunlaşan çalışmalarını 4 kişisel, 2 karma sergide sanatseverlerle buluşturdu: “Bekar Odalar”, “Kağıt Toplayıcılar” ve “Kamyoncular” projelerine imza attı. 
Kamyoncular kitap olarak yayınlandı. İstanbul Fotograf Bienali ve Ulis Uluslararası Fotograf Festivalinde çalışmaları sergilendi. 2000 yılında Yunus Nadi Fotograf Ödülünü, 2002 yılında Kodak Türkiye Fotograf Yarışması Profesyonel Kategori Büyük Ödülünü kazandı. 2016 yılından itibaren Nikon Türkiye Marka Elçisi olarak Seminer ve atölye çalışmalarına devam eden Altan Bal, aynı zamanda İFSAK Belgesel Proje gurubu Belgesel LAB (belgeselab.com)'un editörüdür.


Etkinlik Atölyesi:

Tasarım Atölyesi Kadıköy

 [javascript protected email address]

+90 216 418 52 98

Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No: 61
Yeldeğirmeni KADIKÖY – İSTANBUL

Büyük harita