Yaratan Disiplinler: Tesadüfler

21 Nisan, Pazar 11:00 - 23:00 / Ücretsiz

Düzenleyenler: Filtre Platform & Tasarım Atölyesi Kadıköy
Küratör: Tolgay Keskin

Kader, rotaların ve buluşmaların önceden bilinmesi ise, “gizemli ve ilginç” olarak aklımıza kodlanan “tesadüf” kavramı sadece biz cahiller için mi vardır?

Yaratan Disiplinler: Tesadüfler, bilgiye rastlantısal ve sezgisel erişim/maruz kalma sonucu beliren yaratıcı imge üzerine 12 saatlik deneysel bir festival!

Özgün yaratıcılık şöyle tanımlanabilir: farklı bilgi öbeklerinin bireyin akıl süzgecindeki özgün bağlantıları sonucu
zihinde beliren yaratıcı imgeler… Bu festivalin dinamik ve karmaşık kurgusu da yaratıcı imge oluşumu için bir zemin ve katalizör görevi görecek.


Festivalde neler var?
40 sanatçı/tasarımcının eserleri ve 35 adet etkinlik, TAK binasının her köşesinde 12 saat boyunca eş zamanlı olarak yer alacak. Konferanslar, atölyeler, açık sohbetler ve performanslar ziyaretçilerin esnek katılımına sunulacak; fotoğraflar, besteler, defterler, yerleştirmeler ve video gösterimleri de tüm gün boyunca döngüsel ve değişken olarak binanın farklı noktalarında bulunacak.


Festivali nasıl deneyimleyeceksiniz?
Bu festivalde bilgi ile çizgisel, döngüsel ve dikey karşılaşacaksınız! “Doğru, yanlış, yasak, ayıp” kavramları yok!
Dilediğiniz kadar 12 saatlik bu festivalde bulunabilirsiniz!
Ayrıca sürekli etkileşim içinde bulunabilirsiniz!
Nerede, ne zaman, ne etkinlik olacağını bilmeden TAK binası içinde serbestçe dolanabileceksiniz ve ilginizi çeken bir etkinliğe istediğiniz kadar dahil olabileceksiniz (Sadece atölyelere katılım kayıt ile olacak.)
İstediğiniz etkinliğe, etkinliğin ortasında katılabilecek ve istediğiniz zaman etkinlikten ayrılabileceksiniz.
Dahil olduğunuz bir etkinlik sırasında başka bir etkinliğe şahit olabileceksiniz. Etkinlikleri deneyimleme üzerine kendiniz bir yöntem bile geliştirebilirsiniz!
Evet, bu süreçte kaçıracağınız başka etkinlikler olacak. Ancak kişisel seçimleriniz ile rastlantısal eriştiğiniz bilginin zihninizde yaratacağı özgün bağlantılar önemli olan zaten!

Festivalin Teması:
Tesadüf, kader ve kadercilik ile düşünülür. Sonsuz sayıda özgür irade ağının hem birbirleri hem de dünyevi ritimler ile örtüşmesi ve ayrışması sonucu zaman içinde meydana gelen buluşmalardır. Kader, bu rotaların ve buluşmaların önceden bilinmesi ise, “gizemli ve ilginç” olarak aklımıza kodlanan “tesadüf” kavramı sadece biz
cahiller için mi vardır?

Peki, bu rota ve buluşma ağının keşfine yönelik bir kehanet yöntemi geliştirilebilir mi? Bu gizeme ulaşabilen insanın şaşırma ve büyülenme şansı kalır mı?

Tesadüf, belirme (emergence) anı ile ilişkilidir. Ancak, kehanet yetisiyle bilinen bir geleceği, aklımızda önceden deneyimlemiş olmak, belirme anını sadece bir aldanmaya mı dönüştürür? Nöronlardaki yaratım ateşi olan ilham, kehanet ile yok olur mu? Bizden “eser” kalır mı?

Bireysel, özgün ve yaratıcı meyveler verecek bir bilgi akışına hangi zaman kavramı ile ulaşabiliriz? Dünyevi düzenin bu tür çıkmazlarını hangi stratejiler ile aşabiliriz?

Yoksa bilinçli bir şekilde iyice cahil kalmakta mıdır çözüm?


Festivalin Atölyeleri:
Festivalde yer alacak atölyelere katılım kayıt ile olacak.

Tesadüfler Festivali kapsamında ön başvuru gereken atölyelere katılımcı olmak ve detaylı bilgi için: http://bit.ly/2Kibori


Etkinlik Atölyesi:

Tasarım Atölyesi Kadıköy

 [javascript protected email address]

+90 216 418 52 98

Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No: 61
Yeldeğirmeni KADIKÖY – İSTANBUL

Büyük harita