Re-

09 Mart, Cumartesi 10:00 - 13:00 / Ücretsiz

Filtre Platform’un “Re-” atölyesinde, şimdinin ve geçmişin gündelik hayatını gözetleyerek “yeniden beden bulan” (reenkarnasyon), “yeniden canlanan” (reanimasyon) ve “yer değiştiren” (relokasyon) eylemleri keşfedeceğiz; yaratıcı bir gelecek projeksiyonu geliştireceğiz.
Gelecek projeksiyonunu bir yerleştirme (enstalasyon) olarak tasarlayacağız, mahalleye yerleştireceğiz ve etkisini belgeleyeceğiz. Son olarak da yerleştirmeyi geri alıp üzerindeki izleri gözlemleyeceğiz.

Neden Re-?

Gündelik hayatın eylemleri çağlar boyunca döngüsel olarak farklı biçimlerde tekrar eder. Her tekrar da beraberinde farkı getirir. Bazen bu uğraşlar yok olmuş gibi görünse de ya şekil değiştirmiştir ya da başka bir yere taşınmıştır. Bazı eylemler de yüzyıllardır şaşılacak derecede benzerdir. Ayrıca yapılı ve doğal çevre de yüzyıllardır tekrar eden bu eylemlerin sahneleri olmuştur.

Atölyenin Yöntemi:

Yeldeğirmeni’nde seçilecek avlularda, sokaklarda ve binalarda gündelik sosyal hayat, ulaşım tipleri, yapı işlevleri, mahremiyet ve kamusallık üzerine çalışacağız. Keşif gezileri, kavramlar üzerine açık sohbetler ve kaynak araştırmaları ile çalışmalarımızı destekleyeceğiz. Ara sunumlar ile gelişen projelerimizi en sonunda sunacağız.
Atölye süreci ve sonuçları sergilenecek ve yayınlanacaktır.
Toplam 21 gün sürecek bu yoğun atölyeye sanat/tasarım öğrencileri ve profesyonelleri öncelikli olmak üzere hevesli herkes davetlidir.

Tarih: 9-30 Mart 2019-Cumartesi
Son başvuru tarihi: 22 Şubat 2019-Cuma
Başvuru için istenenler: Kimlik bilgileri ve niyet yazısı
(İsim, Meslek, Şu andaki işiniz, Telefon, E-mail, Etkinliğe katılma nedeni)
Kayıt için: filtreplatform@gmail.com


Etkinlik Atölyesi:

Tasarım Atölyesi Kadıköy

 [javascript protected email address]

+90 216 418 52 98

Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No: 61
Yeldeğirmeni KADIKÖY – İSTANBUL

Büyük harita