Fikirtepe / Kamusal Alanda Heykel

20 Haziran, Salı 18:00 - 21:00 / Ücretsiz

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü son sınıf heykel atölyesi öğrencileri ile Tasarım Atölyesi Kadıköy işbirliğinde gerçekleşen Fikirtepe (Kamusal Alanda Heykel) konulu Workshop projemizde üretilen heykeller, 13 Haziran 2017 Tasarım Atölyesi Kadıköy’de saat 18:00’da ziyaretçileri ile buluşmaya hazırlanıyor.

Tarihi MÖ. 6400’lere uzanan İstanbul’un ilk yerleşim yeri olarak bilinen Fikirtepe, Osmanlı zamanında entellektüellerin buluşma noktası “Fikirtepesi” olarak anılıyordu. Bu bölgenin kentsel dönüşüme açılması yeni bir fikire ilham verdi ve böylece Fikirtepe bölgesinin son üç ayda hızla değişen yaşantısına odaklanmamızı sağladı.

Yıkılan binaların kırık camlı pencerelerinden, kadınların gözlerindeki keskin bakışlarından, gün geçtikçe daha da çok sıkışarak göğe yükselen binalarından, betonun içinde izole edilen yaşamların gerçekliğinden, beştaşını yıkıntıların arasında merdivenlerde bırakıp giden ve bir daha seslerini duyamayacağımız sokaklarda özgürce koşarak top oynayan çocuklarından, anılarda kalan küçük çatılı şirin evlerinden kısacası şehrin ortasında koca bir yıkıntıdan geçtik.

Fikirtepe’deki dönüşümü merkezimize aldığımız workshopta; farklı bakış açılarıyla ortak bir amaçta birleşerek günümüzde durmaksızın yükselen Fikirtepe’yi kavram olarak ele alarak fikirlerimizi inşa ettik. Fikirtepe’nin belleğindeki izleri heykellere taşıdığımız sergimiz 20 Haziran 2017 tarihine kadar görülebilir.


Etkinlik Atölyesi:

TAK Kadıköy

 [javascript protected email address]

+90 216 418 52 98

Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No: 61
Yeldeğirmeni KADIKÖY – İSTANBUL

Büyük harita