Camiler Çalıştayı

13 Ocak, Pazar 10:00 - 16:00 / Ücretsiz

Türkiye'de sayıları 100.000’e yaklaşan camilerin büyük bölümünün tasarlanmış olması, enerji verimliliğiden, kentsel tasarıma kadar her yönde bazı sorunlar ortaya koymaktadır. 

Cami üretimi hala hızla devam etmektedir. 

İbadet mekanları hakkında daha iyi olmaları için eleştiri getirmek dahi siyasi bir manevra olarak görülmektedir. Aynı şekilde camilere salt karşı olmanın da bu tasarım alanının sadece derneklerin inisiyatifine bırakılmasına sebeptir. 

Seküler ya da mütedeyyin her kesimden bu konuda yorum yapılır ve tartışmalar kavgaya doğru evrilir. Artık camilerin mimari kalitesi o kadar düşmüştür ki mütedeyyinler bile bu durumdan rahatsızdır.

Ülkemiz son yıllarda bir inşaat sahası gibidir. Camiler de bu inşaat furyasından nasibini alırken, camigor.com gibi kar amacı gütmeyen farkındalık projeleri kamuoyunu aydınlatmaya çalışmaktadır.

Söz konusu çalıştayda ülkemizde camiler, planlama yaklaşımları, mimari çözümlemeler, caminin parçaları üzerindeki tartışmalar, kanıksanmış tasarım yapıları irdelenecek ve sonra katılanlardan hayallerindeki camiyi ortaya koymaları istenecektir. 

Tüm bu çalışmalar sonrası bir sonuç bildirisi yayınlanabilir.

Etkinliğe katılım herkese açıktır.


Etkinlik Atölyesi:

Tasarım Atölyesi Kadıköy

 [javascript protected email address]

+90 216 418 52 98

Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No: 61
Yeldeğirmeni KADIKÖY – İSTANBUL

Büyük harita