Bisiklet ve Kent Çalıştayı 2017

22 Ekim, Pazar 13:00 - 19:00 / Ücretsiz

WebSitemiz: https://calistay.donkisotbisikletkolektifi.org/

“Yüzünü Bisiklete Dön”

Don Kişot Bisiklet Kolektifi tarafından 21-22 Ekim 2017 tarihlerinde 2 gün boyunca gerçekleştirilecek olan çalıştay , ‘Yüzünü Bisiklete Dön ‘ sloganıyla kent ve yurt genelindeki bisiklet severleri, İstanbul’da (TAK)Tasarım Atölyesi Kadıköy’ de bir araya getirmeyi planlıyor.

Hava kirliliği, trafik sorunu, fosil yakıt stokları ve insan bedeninin spora duyduğu ihtiyaç göz önünde bulundurulduğunda yerel yönetimlerin bisikletli erişim için radikal ve ivedi adımlar atmamaları intihar ile eş anlam taşımaktadır.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 10 yıl içerisinde özellikle metropoller başta olmak üzere, bisikletli erişimin yaygınlaşmaması durumunda yaşanacak sorunlara çözüm üretemez hale geleceğiz.Kalkınma adı altında kentlerin ,hem insanlar hem de diğer canlılar için yaşanması daha zor alanlara dönüştürüldüğü günümüzde ,ulaşımın her geçen gün daha büyük bir kriz ve çevre-gürültü kirliliğine dönüştüğüne dikkat çekilecek olan çalıştayda ,belirlenen konu başlıkları adı altında; akademisyenler,kent planlamacıları,hukukçular,medya uzmanları,triatlon sporcuları,bisiklet aktivistleri ve ilgili konuşmacılarla sorunlar masaya yatırılarak çözüm kanalları aranacak.

Çalıştayda ayrıca serbest kürsü ve çalışma grupları oluşturulacak olup,yurt genelinden görsel bağlantılar kurularak ,bisiklet kullanıcıları ve katılımcılar konu başlıkları çerçevesinde kazanımları ve tecrübelerini paylaşacaklar.

Üretilecek fikirler çerçevesinde, yerel yönetimlere yol göstermek ve nihai olarak da yaşadığımız kentlerin nasıl daha fazla bisiklet dostu olabileceği ve bisiklet kullanımının arttırılacağı konusunda oluşturulacak sonuç deklerasyonu ile basılı ve görsel dökümanlar paylaşılacak.

Çalıştay programı aşağıda belirtildiği şekilde organize edilecek;

a) Bisiklet Kalp Dostudur - Prof. Dr. Ali Serdar FAK (Marmara Üniversitesi Hipertansiyon ve Ateroskleroz Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi)

b) Bisikletin Hukuku - Aysu Melis BAĞLAN ("SporunKukukçusu" Sosyal Medya Kullanicisi ve Kadıköy Bisiklet Birimi Bileşeni)

c) Bisikletli Kadın Olmak - İpek SARAÇ (Triatlon Sporcusu ve Sosyal Medya Uzmanı)

d) İki Teker Üzerinden Dünya’ya Bakmak - Murat SEVİNÇ (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Eski Öğretim Görevlisi ve Diken Haber Portalı Köşe Yazarı)

e) Bisiklet Ve Medya - Bağış ERTEN (Eurosport Yayın Yönetmeni)

f) Erişilebilirlik - Mahmut KEÇECİ (Engelli Hakları Forumu)

g) Bisiklet Dostu Kent Tasarımı 
- Arzu ERTURAN (Şehir Plancıları Odası Üyesi, Sokak Bizim Derneği Başkanı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Araştırma Görevlisi) 
- Doç. Dr. Kevser Ismet ÜSTÜNDAĞ (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bölge Planlama Anabilim Dalı Öğretim Elemanı (Uzmanlık Alanı : Kentsel Planlama , Kentsel Ulasim Planlamasi, Planlama Egitiminde Temel Tasarim))

h) Bir Aktivizm Aracı Olarak Bisiklet - Don Kişot Bisiklet Kolektifi Aktivistleri


Tarih : 21 Ekim 2017 Cumartesi 13:00 – 19:00
22 Ekim 2017 Pazar 13:00 – 19:00Etkinlik Programı

1.GÜN - Saat / Tarih 21 Ekim Cumartesi

13:00 Bisikletin Hukuku

13:40 Bisiklet ve Medya

14:20 Bisiklet Kalp Dostudur

15:00 Kokteyl

16:00 Bisikletli Kadın Olmak

16:40 Serbest Kürsü

17:40 Çay - Kahve Molası

18:00 Çalışma Grupları


2.GÜN - Saat / Tarih 22 Ekim Pazar


13:00 Bisiklet Dostu Kent Tasarımı

13:40 Erişilebilirlik

14:20 Dünya'ya İki Teker Üzerinden Bakmak

15:00 Kokteyl

16:00 Bir Aktivizm Aracı Olarak Bisiklet

16:40 Forum: Bisiklette Yanyana Durmanın Felsefesi

17:40 Çay - Kahve Molası

18:00 Çalışma Grupları


Etkinlik Atölyesi:

TAK Kadıköy

 [javascript protected email address]

+90 216 418 52 98

Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No: 61
Yeldeğirmeni KADIKÖY – İSTANBUL

Büyük harita